Co dělat, když chcete firmu prodat, ale vaši společníci nikoliv

Zatímco manželé znají hlášku „Señor sí, señora no“ a ta je úsměvná, když jde o firemní společníky a plány s firmou, nastávají hluboké problémy.

Jeden chce expandovat, druhý se držet kolem komína.
Jeden chce stavět, půjčovat a rozvíjet, druhý je spokojený s tím, co mají.
Jeden chce prodávat, druhý chce v podnikání dál pokračovat.

Co dělat, když vy chcete prodat, ale váš společník nikoliv?

  1. Mluvte spolu otevřeně a transparentně
    Prvním krokem v řešení konfliktu se společníky je otevřená a transparentní komunikace. To zní jak z manželské poradny… a vlastně ano, je to totéž. Mluvte s vašimi společníky o důvodech, proč o prodeji firmy uvažujete. Vysvětlete, jaké jsou vaše plány do budoucna. Reagujte na jejich obavy. Odpovězte na jejich otázky. Může se stát, že když svůj záměr podobně a v klidu vysvětlíte, i vaši společníci změní názor.
  2. Zvažte odkup jejich podílu
    Jednou z možností, jak se vypořádat s nesouhlasem společníků ohledně prodeje firmy, je vykoupit jejich podíly. Pokud máte na takový krok peníze, můžete jim nabídnout odstupné za to, že vám své podíly přenechají. Získáte tím nad firmou plnou kontrolu a můžete ji pak prodat bez jejich souhlasu.
  3. Poraďte se s právníkem
    V jakékoliv fázi je vhodné vědět, jaké jsou vaše právní možnosti a mantinely. Zákon o obchodních korporacích stanovuje pro prodej podílů na firmě určitá pravidla. A další mohou být ve vašich zakladatelských dokumentech či stanovách. Při jednání se společníky sice právníky a paragrafy nevytahujeme, má ale smysl vědět, v jakém rámci se vůbec můžeme pohybovat a jaké jsou naše (a jejich) práva a povinnosti.
  4. Rozdělte firmu na části
    Další možností, jak se vypořádat s nesouhlasem společníků ohledně prodeje firmy, je její rozdělení na menší části. Pokud má firma více oblastí podnikání, můžete rozdělit podnik na tyto části a prodat jen tu, který patří třeba pod vás. Nebo na které se shodnete. Je to sice administrativně náročnější, ale jde to.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv postup, vždy je lepší se na něčem dohodnout… než to tlačit silou a právem.

Pavel Řehulka


Štítky

rozdělení firmy, spory mezi společníky


Může vás také zajímat...

Podívejte se na videoprůvodce "Jak udělat z vaší firmy atraktivní nevěstu... a prodat ji za maximum"