Dluží vaše firma peníze? Máte u banky úvěr(y)? Jak se to projeví na hodnotě vaší firmy?
Laický pohled říká, že dluhy jsou fuj a „cash-is-king“.
To je sice z určitého úhlu pravda, ale většinou jen v tom drobném či malém podnikání.
Zadluženost firmy totiž můžeme posuzovat dvě pohledy:
- Půjčené peníze nejsou mé, musím je vrátit, kupní cena firmy tedy s dluhem klesá.. investor odečte dluhy od kupní ceny. Musí je totiž splatit.
- Kdybych čekal na to, že vydělám dost na to, abych mohl koupit do výroby/provozu X, nikdy bychom nemohli dělat zakázky Y, na kterých pak vyděláme peníze, ze kterých ten úvěr splácíme.
Který pohled je ten správný?
Finanční matematika říká, že ten druhý… a právě proto nemusíte mít při prodeji vaší firmy strach, že úvěry učiní vaši firmu neprodejnou.
Ano, líp a rychleji se prodává firma, která žádné dluhy nemá; nemusí se vyjednávat s bankou.
Pokud ale podnikatel nikdy nevyužil úvěr a financoval vše pouze ze svého zisku, jeho firma nikdy nevyrostla do velikosti, do které měla našlápnuto (čest výjimkám).
Investoři se při posuzování firmy, kterou chcete prodat, budou samozřejmě dívat na její zadlužení. A budou si uvědomovat, že firma musí dluh splatit. Nebudou ani částku dluhu odečítat z kupní ceny (firma má sjednané postupné splácení, splátky platí z výdělku, není tedy důvod pro okamžité zesplatnění dluhu).
Budou ale samozřejmě zkoumat, co je to za dluhy, jaká je jejich struktura, kolik jich máme v porovnání s celkovým majetkem, jaká je jejich splatnost, u jaké banky se nachází atd. Totéž platí pro leasing či úvěry od dodavatelů.
Víc než samotná existence úvěru je podstatné to, za co byly peníze utraceny: Je ten leasing na šéfovo Porsche… nebo na obráběcí stroj? Pořídila se za půjčené peníze věc/stroj/majetek/aktivum, které pomáhá firmě vydělávat peníze… .nebo to bylo na spotřebu/útratu/zábavu?
Dluhy, které (tím, co za ně bylo nakoupeno) vydělávají, jsou OK. Ty ostatní nikoliv.
Chcete-li tedy svou firmu prodat, nemějte obavy z toho, že jakýkoliv úvěr či dluh učiní vaši firmu neprodejnou. Nebo že investor bude požadovat okamžité splacení a odečte tedy částku dluhu z kupní ceny.
Splátky rozumného dluhu jsou běžnou součástí podnikání. Jejich výše již promítnuta do nákladů vaší firmy a ukazatele zisku/EBITDA. A není kvůli úvěrům tedy není potřeba požadovanou cenu firmy snižovat.
Situace bude samozřejmě jiná, pokud firma dluží, kam se podívá, nevydělává žádné peníze a nemá ani majetek, který by se dal zpeněžit a dluhy tím umořit… ale to už je jiný příběh.
Pavel Řehulka