Jakmile se začnete s někým zkušeným bavit o prodeji vaší firmy, dřív či později uslyšíte následující otázku:
„Jakou máte ebitu?“
Výraz „ebita“ je to, co uslyšíte, píše se to ale EBITDA. A je to zkratka z anglického „Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation, and Amortization“ neboli „Zisk před zdaněním, úroky, odpisy a amortizací“.
EBITDA investorům ukazuje, jaká je finanční výkonnost vaší firmy bez ohledu na to, zda jsou zdroje financování vlastní nebo jsou půjčené.
EBITDA se mezi investory bere jako základ pro výpočet hodnoty firmy, protože ukazuje, kolik peněz může provozováním vaší firmy vydělat a jak rychle si na svůj nákup vydělá zpět.
Čím vyšší je EBITDA, tím přitažlivější je firma pro kupce.
Při výpočtu EBITDA se tedy díváme ve výkazech zisků a ztrát naší firmy na následující položky:
- Tržby
- Náklady na výrobu nebo služby
- Náklady na prodej a marketing
- Náklady na administrativu a obecné náklady
- Odpisy a amortizace
- Daně z příjmů
Podívejme se spolu na příklad…
Předpokládejme, že máme firmu s tržbami ve výši 70 milionů Kč, náklady na výrobu 50 milionů Kč, náklady na prodej a marketing 12 milionů Kč, ostatní náklady 6 milionů Kč, roční odpisy a amortizace ve výši 4 miliony Kč, úrokové náklady ve výši 500 000 Kč a daň z příjmů ve výši 19 %.
Pro výpočet EBITDA vezmeme tržby a odečteme z nich náklady na výrobu a služby, náklady na prodej a marketing a ostatní náklady, a nakonec přičteme odpisy a amortizaci a úroky.
EBITDA = Tržby – Náklady na výrobu a služby – Náklady na prodej a marketing – Ostatní náklady + Odpisy a amortizace + Úroky
EBITDA = 70 000 000 Kč – 50 000 000 Kč – 12 000 000 Kč – 6 000 000 Kč + 4 000 000 Kč + 500 000 Kč
EBITDA = 6 500 000 Kč
Pro výpočet zdaněného zisku vezmeme EBITDA a odečteme z ní daňové náklady, které jsou vypočteny jako EBITDA x koeficient zdanění.
Zdaněný zisk = EBITDA – (EBITDA x koeficient zdanění)
Zdaněný zisk = 6 500 000 Kč – (6 500 000 Kč x 0,19)
Zdaněný zisk = 5 265 000 Kč
V tomto případě je tedy zdaněný zisk firmy 5 265 000 Kč. Tato hodnota ukazuje, kolik peněz zůstane firmě po zaplacení daní z příjmu.
EBITDA a zdaněný zisk jsou tedy dvě různá čísla:
Zdaněný zisk je částka, kterou firma vygeneruje čistého po splnění všech povinností a závazků. A kolik tedy majiteli (obrazně) přistane na konci roku na účtu.
EBITDA reprezentuje naopak částku, kterou je onen stroj na peníze (naše firma) schopen vydělat… a dává majiteli možnost si na onen výdělek „sáhnout“ už zde a svým rozhodnutím ovlivnit, kolik nakonec dostane Finanční úřad a kolik zůstane jemu samotnému. (Když si např. zajistí levnější financování, zůstane mu víc. Když spojí naši firmu s jeho dosavadní ztrátovou firmou, nebude muset platit tak vysokou daň z příjmů. Když se rozhodne neinvestovat do obnovy vybavení a vše jen „vybydlí“, může počítat i s celými odpisy a amortizací.)
Při prodeji firmy bývá EBITDA často tím hlavním finančním ukazatelem, které sofistikovanější zájemci posuzují. Pokud má firma vysokou EBITDA, je to pro kupující atraktivní; nízká EBITDA naopak znamená že „z firmy vypadne“ méně peněz.
Otevřeně si ale také řekněme, že EBITDA je jen jedním z faktorů, které ovlivňují hodnotu firmy. Další faktory zahrnují například samotná výše tržeb, náklady na provoz, ceny surovin/materiálu/subdodávek, náklady na financování, atd. Investor může v každém čísel vidět příležitost ke zlepšení. A přestože je naše současná EBITDA nízká, on v ostatních číslech uvidí skrytý poklad (který si my sami bohužel neuvědomujeme nebo nemáme sílu vykopat).
Pavel Řehulka